بذور کشاورزی, مطالب

بذر هیبرید

در این مقاله بیشتر درمورد بذر هیبرید و بذر تراریخته و تفاوت این 2 بذر یعنی تفاوت بذر هیبرید و تراریخته صحبت می شود. اگر در مورد بذرهای هیبرید اصلاح شده و تراریخته اطلاعات کمی دارید این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

تا کنون پیش آمده که وقت و زمان خود را برای محصولی گذاشته باشید و فقط با افت و یا افزایش دما تمام زحمات خود را بر باد رفته ببینید؟ هر کشاورزی ممکن است، حداقل یک بار تجربه تلخ از دست دادن محصول را در اثر بروز بیماری و یا حمله آفات را داشته باشد. اما در عصر کنونی با توجه به پیشرفت چشمگیری که در کشاورزی بوجود آمده است، و با استفاده از بذرهای هیبرید و اصلاح شده می توان از بروز چنین مواردی جلوگیری کرد. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا بذر اصلاح شده، بذر هیبرید و بذر تراریخته را به شما معرفی نماییم.

بذر اصلاح شده چیست؟

کشور ما کشوری با تنوع اقلیم متفاوت است و ممکن است در بهار بعضی از استان ها با افت شدید دما مواجه بشوند و محصولات دچار یخ زدگی بشوند. کشاورزان می توانند با کمک بذرهای اصلاح شده از تحمیل خسارت جلوگیری به عمل آورند. بذرهای اصلاح شده با توجه به تغییرات ایجاد شده در صفات آن ها نسبت به تغییرات دمایی و شرایط اقلیمی مقاوم هستند و می توانند کمک شایانی به کشاورزان بکنند.

اصولا بذرها به سه روش اصلاح می شوند:

۱- بصورت طبیعی یا استاندارد(OP) :

بذرهای اصلاح شده طبیعی، بذرهایی هستند که توسط باد، حشرات و یا پرندگان گرده افشانی شده اند. این نوع از بذرها، بصورت طبیعی، گیاهانی با صفات متنوع ایجاد می کند. ذخیره و نگه داری بذرهای استاندارد از روش های مرسوم تولید بذر است که کشاورزان می توانند ارقامی را که دارای ویژگی های مقاوم هستند را انتخاب نمایند. اما نکته جالب این بذر ها انتقال صفات از والد به نسل های بعدی بذر است.

۲- بذرهای هیبرید(F1) :

معمولا در کشاورزی و باغداری بذرهای ترکیبی توسط گرده افشانی ایجاد می شود این عمل می تواند در آزمایشگاه ها بصورت مصنوعی و یا کشاورزان در گلخانه ها صورت پذیرد که به این بذرها، بذر هیبرید گفته می شود. در این نوع بذرها هیچ تغییر ژنتیکی ایجاد نمی شود و فقط نژاد آن اصلاح یا به نژادی می شود تا صفات برتر بیشتر بروز نمایند. با توجه به این که بذر هیبرید توسط انسان بوجود آمده پس نمی توان از بذرها، بذر گیری کرد زیرا سال کشت بعدی همان نتیجه را نمی دهد. این نوع از بذرها برای بهبود ویژگی های گیاهان از قبیل عملکرد بهتر، یکنواختی بیشتر، بهبود رنگ و مقاومت در برابر بیماری ها و تغییرات دمایی ایجاد شده اند.

۳- بذرهای تراریخته(GMO) :

بذر تراریخته بذرهایی هستند که با تغییرات ژنتیکی ایجاد شده، نسبت به بذر والد خود تفاوت دارند. این نوع از بذرها با استفاده از روش های مهندسی، ویژگی های جدیدی را در گیاه ایجاد می کنند که قبلا در آن وجود نداشته است. بطور نمونه از ویژگی بذر تراریخته می توان به مقاومت در برابر آفات خاص، بیماری ها، شرایط محیطی و اقلیمی و مقاومت به درمان های شیمیایی (سموم) اشاره نمود.

تفاوت بذرهای هیبرید و تراریخته:

از تفاوت های بارز ما بین بذر تراریخته و بذر هیبرید ویژگی ژنتیکی آن هاست. در بذرهای هیبرید هیچ تغییری در ژنتیک گیاه ایجاد نمی شود اما در بذرهای ترایخته صفات والد دچار تغییر می شوند. تاثیرات منفی بذرهای تراریخته بطور قابل توجهی جدی تر از هیبریدهای تحت کنترل است. بذرهای هیبرید را می توان بصورت ارگانیک و در گلخانه نیز پرورش داد اما هیچکس نمی تواند ادعا کند که یک بذرتراریخته را ارگانیک ایجاد کرده است. بذرهای تراریخته در هرسال گیاهان مشابه تولید می کند اما در بذرهای هیبرید این ویژگی وجود ندارد.

جمع بندی

همانطور که بیان شد، برای اصلاح نژاد بذرها می توان از سه روش استفاده کرد. اما نکته قابل تامل، استفاده از بذر سالم بدون هیچ تغییر ژنتیکی است. در بذرهای هیبرید هیچ تغییری در ژنتیک گیاه ایجاد نمی شود اما در بذرهای تراریخته صفات والد دچار تغییر می شوند. به نوعی می توان گفت تراریخته وارد کردن ژن بیگانه به بذر است در حالی که بذر هیبرید همان روش ارگانیک و طبیعی به نژادی است که در طبعیت هم رخ می دهد. پس می توان گفت از بهترین بذرهای اصلاح شده، بذر هیبرید است چون علاوه بر نداشتن هیچ ضرری صفات برتر والدین را در خود دارا می باشد و زمان و هزینه زیادی نمی خواهد. شما می توانید با در نظر گرفتن تمام موارد ذکر شده بهترین بذرها را از ما بخواهید و از ارگانیک بودن و مقاومت آن اطمینان خاطر داشته باشید، پس با ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 3 =