تغذیه و آبیاری, مطالب

کشت بهاره

این محتوا مربوط به کشت بهاره می باشد . کشت بهاره بیشتر در کشاورزی استان لرستان و همچنین در شهر کردستان رونق دارد و می توان در فصل بهار از مزایای این شهرها در حوزه کشاورزی بسیار سود برد. با ما همراه باشید و در مورد کشت بهاره اطلاعات خود را بالا ببرید.

فصل رشد بخشی از سال است که در طی آن شرایط آب و هوایی محلی (یعنی بارندگی و درجه حرارت) رشد طبیعی گیاه را امکان پذیر می کند. در حالی که هر گیاه دارای یک فصل رشد خاص است که بستگی به سازگاری ژنتیکی آن دارد. تعیین فصل رشد برای گیاهان بستگی به شرایط خاک، شرایط آب و هوایی، خصوصیات گیاه و بیماری های مختلف و شیوع آن ها دارد. بسته به این عوامل فصل رشد ممکن است در طول زمان تغییر کند.
کشت بهاره همان طور كه از نامش پیداست، کشتی است که گیاهان در اوایل بهار كاشته می شوند. پس از جوانه زدن، گیاه جوان در بهار رشد کرده و محصول آن را تا اواخر تابستان برداشت می كنند. گیاهی را در بهار كشت می كنند كه در آن منطقه کشت پاییزه آن گیاه نمی تواند در برابر سرمای سخت زمستانی، مقاومت نماید. معمولاً پس از تهیه بذر و زمانی كه دمای خاك کمی افزایش پیدا کرد، شروع به کشت بذرها می کنند. البته اگر شرایط آب و هوایی اجازه دهد، می توان کشت را زودتر انجام داد.

زمان کشت بهاره

اسفندماه زمانی است که هوا تغییر می کند و اولین علائم واقعی بهار آشکار می شود. زمان آن است که گیاهان جوانه بزنند. در این ماه لازم است تا آزمایشات خاک انجام شود و برنامه ریزی ها بر اساس اینکه چه اصلاحاتی باید انجام شود، صورت گیرد.
یکی از مراحل بسیار مهم و اساسی در فرایند تولید محصولات گیاهی، مرحله کاشت است. این مرحله هر چند ممکن است در مدت کوتاهی انجام شود، اما در مقدار عملکرد و کیفیت محصول نقش مهمی ایفا می کند. تصور کنید که بهترین بذر در بهترین خاک اما در شرایطی مانند: خارج از فصل، زمان نامناسب، عمق نامناسب کاشت، مقدار نامناسب بذر یا روش نامناسب کاشت انجام گرفته باشد. بدیهی است که در چنین شرایطی محصول مناسبی بدست نخواهد آمد.
تعیین فصل رشد برای گیاهان بستگی به شرایط خاک، شرایط آب و هوایی، خصوصیات گیاه و بیماری های مختلف و شیوع آن ها دارد. بسته به این عوامل فصل رشد ممکن است در طول زمان تغییر کند. بنابراین یکی از عوامل تعیین کننده در مقدار تولید و کیفیت محصول، رعایت دقیق اصول کاشت مخصوصاً فصل کشت می باشد. فصل کشت گیاهان با توجه به خصوصیات آنها متفاوت است.

گیاهان مناسب کشت بهاره

از جمله گیاهانی که بصورت بهاره کشت می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

البته گیاهانی مثل گندم و جو و … را هم می توان بصورت بهاره و هم پاییزه کشت کرد. کلم بروکلی، کلم‌پیچ، تره‌فرنگی، جعفری، تربچه، اسفناج، شلغم نیز از جمله سبزی‌هایی هستند که هم در فصل بهار و فصل سرما کشت می‌شوند.

کلمات کلیدی:( کشت بهاره ، کشاورزی استان لرستان ، کردستان )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =