مطالب

فروش بذر

فروش بذر بهرویش

فروش بذر

سال هاست که خرید بذر برای کشاورزان و فروش بذر برای کمپانی ها و شرکت های توزیع کننده بذر حائز اهمیت است به راستی انتخاب یک بذر مرغوب چقدر در میزان عملکرد نهایی کشاورزان مهم است. شرکت ها و کمپانی های مختلف بر اساس علوم ژنتیک و فناوری های روز همیشه به دنبال تولید بذر مرغوب برای فروش بذر با کیفیت بوده اند و در مقابل شرکت های توزیع کننده برای فروش بذر به دنبال انتخاب بذر خوب و مرغوب برای مشتریان خود هستند.
حال سوال مهم این جاست بذر خوب و منبعی قابل اعتماد برای فروش بذر که به منطقه، شرایط آب و هوایی سازگار باشد را چگونه و از کجا باید تهیه کرد ؟ از ارکان اصلی کشت می توان شرایط آب و هوایی، خاک، آب و در نظر گرفتن آفات و بیماری ها همین طور مقاومت گیاه را مثال زد که در رابطه با هر کدام مطالب زیادی قابل گفتن است. لازم است تا به بررسی کامل بذر و انواع بذر و نکات مهم فروش بذر بپردازیم.

 

تعریف بذر چیست؟

بذر به بخشی از گیاه در کشاورزی و باغبانی گفته می‌شود که موجب تکثیر و تولید مثل آن گیاه شود. در واقع در کشاورزی به هر بخش از گیاه که تولید کننده نسل دیگری از همان گیاه باشد ، بذر گفته می شود. بذر عامل اصلی انتشار گیاه و تداوم نسل آن از یک محیط به محیط دیگر می‌باشد.

روش های تکثیر گیاه

به طور کلی دو روش برای تکثیر گیاه وجود دارد :

  • تکثیر جنسی

در این روش دانه گرده که توسط اندام جنسی نر گیاه، با تخمک تولید شده توسط اندام جنسی ماده تولید شده ترکیب شده و در نهایت تولید بذر صورت می گیرد. در روش تولید مثل جنسی گیاه حاصل پس از کشت بذر درسدی از خصوصیات گیاه ماده و درصدی از خصوصیات و ویژگی های گیاه نر را دارد. انتقال دانه گرده یا از طریق فعالیت حشراتی هچون زنبور، مگس ویا پروانه صورت می گیرد و یا گاهی ممکن است از طریق باد، جاذبه زمین و…… صورت گرفته و تا زمانی که این فرایند رخ ندهد یا لقاحی صورت نگرفته و در نتیج بذری تولید نمی شود

  • تکثیر غیر جنسی گیاه

در این روش عامل تکثیر اندام های رویشی گیاه همچون ساقه،پیاز،استولون،برگ و ……….. می باشد. لازم به ذکر است که در این روش تکثیر گیاه تولید شده تماما به گیاه پایه شباهت داشته و به این مجموعه گیاه اصطلاحا کلونی گفته می شود

اجزاء بذر

یک بذر کامل باید شامل چهار جزء باشد که این چهار بخش جهت زنده ماندن بذر نیاز است. این بخش ها عبارتند از : پوسته ی بذر ، جنین، مواد ذخیره‌ای و معدنی و آنزیم‌ها و هورمون‌ها ..

پوسته ی بذر

پوسته ی بذر یا همان تستا لایه نگهدارنده بذر می باشد که از لایه خارجی تخمدان به وجود آمده است و بخش های درونی مثل جنین را در مقابل عوامل بیرونی محارست می کند. تستا اثر مهمی در روند آب‌گیری بذر در فرایند جوانه زنی دارد.

جنین

گیاه جنینی یا اسپوروفیت است و حاوی محور جنینی، هیپوکوتیل و یک یا دو عدد لپه است.

آنزیم‌ها و هورمون‌ها

در زنده ماندن و جوانه زنی بذر تاثیر دارند. آنزیم‌ها باعث هضم مواد ذخیره‌ای شده که این مواد جهت تولید بافت‌های تازه در طول جوانه زنی بذر به کار برده می شوند . هورمون‌ها هم قادرند باعث تحریک تولید آنزیم‌ها یا به وجود آمدن حالت سکون یا استراحت در بذر های خشک شوند که این فرآیند جهت ماندکاری گیاه بسیار مهم و با ارزش است . مقدار رطوبت و زمان فعالیت‌های متابولیکی بذر در شرایط سکون تقریبا ۱۰ درصد یا کمتر از مقدار رطوبت و فعالیت‌های متابولیکی بافت‌های گیاهی است.

مواد ذخیره‌ای

برآورده کننده مواد لازم جنین تا وقت استقلال یافتن و مبدل شدن آن به یک گیاه تمام وکمال فتوسنتزکننده است. مواد ذخیره‌ای بذر حاوی کربوهیدرات‌ها، لیپیدها، پروتئین‌ها و بقیه ترکیبات اند که مقدار آن‌ها در بذرهای گیاهان گوناگون فرق دارد. مخلوط شیمیایی بذرها در کنترل ژنتیک و محیط است.

مخارج یک کشاورز در طی فرآیند کاشت، داشت و برداشت شامل مخارج کارگر، آب، کود و سم که باید پرداخت کند احتمالا صد برابر مخارج بذر است، از سمتی در صورتی که به هر یک از این عوامل ذکر شده دقت کمتری شود تولید محصول، به میزان بی دقتی کم می شود اما بی توجهی به خرید و فروش بذر ، احتمالا به از بین رفتن و یا بی مصرف بودن همه محصول منجر می شود. در صورتی که مطلوب ترین بخش زمین جهت کاشت آماده نمایید و بالاترین میزان نگهداری را داشت داشته باشید و برداشت را به بهترین نحو انجام دهید اما از بذری با ویژگی های مطلوب بهره مند نشوید همه زحمات شما به باد می رود.
سهولت دسترسی به بذر، ارقام اصلاح شده گیاهان زراعی و زینتی که مرغوبیت لازم را دارند یکی از مزیت های توسعه صنعت کشاورزی و در انتها صادرات و رشد صحیح است. صنعت بذر، با توسعه قدرت تولید، بالارفتن راندمان، سرعت تولید ارقام تازه و محارست از خلوص ژنتیکی این ارقام، تاثیر بسزایی در این صنعت بر داشته است.مکانیزه شدن کاشت و برداشت محصول با دستگاه های برداشت و بحث مبارزه با آفات و بیماری ها و کم آبی، بنگاه های تولید بذر، ملزم داشته است تا بذرهای خود را هماهنگ با نیاز های فناوری تازه بذرها با ویژگی های پا کوتاه، پا بلند، کم محصول پر کیفیت، پر محصول کم کیفیت، مستحکم در برابر بیماری ها و آفات، رنگ ها و طعم های متمایز تولید نمایند و به این خاطر بذرهای مرغوب پر هزینه تر هستند که با کارایی بیشتر و افزایش کیفیت محصول این مبالغ جبران می شود.

فروش بذر اینترنتی

طبقات بذر

بذر اصلاح‌گر و یا اولیه:

بذر نخستین به بذر و یا بقیه بخش های رویشی گیاه اطلاق می گردد که به طور مستقیم تحت کنترل کارشناسان اصلاح نباتات آماده می گردد. این سبک بذر حاوی لیبل سفیدرنگ بوده و میزان آن‌ها خیلی کم است و فقط جهت تولید بذر پایه به کار برده می‌شود.

پایه و یا سوپر الیت:

این سبک بذر هم از کشت بذر اولیه آماده می‌شود و تحت کنترل موسسه‌ها و یا تصحیح زیاد می شوند. از این سبک کشت‌ها ممکن است بارها تکرار شود و این معنی را می دهد که بذر پایه مجدد تولید می گردد. این سبک بذرها هم حاوی لیبل سفیدرنگ هستند و میزان کمی دارند و فقط برای بذر ثبت‌شده به کار برده می شوند.

بذر ثبت‌شده و یا مادری:

این سبک بذرها از ازدیاد بذر پایه تولید می شوند و در کنترل کارشناسان بذر آماده می‌شوند. این بذر هم ممکن است مجدد تولید شود و مقصود از این امر بالابردن میزان بذر پیش از تولید آن است. این سبک بذرها، بذر تجاری در فروش بذر به حساب نمی آیند و دانه‌های آن را با لیبل یا کارت‌های ارغوانی رنگ معلوم می‌کنند.

بذر گواهی‌شده:

این سبک بذر، در اصل برآیند بذر پایه و یا بذر ثبت‌شده است. الزامی است این بذرها شامل ویژگی هایی باشند که از طریق مؤسسات گواهی کننده بذر معلوم می‌شوند. بذرهای گواهی‌شده حاوی لیبل و یا کارت آبی‌رنگ که به بذر و دقه ی آبی معروف است می باشد . این نوع بذر جهت فروش بذر به مقدار زیادی در دسترس کشاورزان جهت کشت قرار دارد.

خرید بذر مرغوب

هدف کمپانی ها، تولید بذر مرغوب و ارسال آن به بازارهای هدف برای فروش بذر است، این جا اولین گام برای شرکت های متخصصی است که دارای کارشناسان مجرب هستند و آن ها با فروش بذر به کشاورزان حرفه ای و پیگیری های لازم از مراحل کاشت، داشت و برداشت باعث می شوند به نتیجه مورد قبول خود دست یابند.

در انتهای تلاش ها پیدا کردن بذر خوب که بتواند به میزان قابل توجهی عملکرد محصول را برای کشاورزان بالا ببرد از اهمیت به سزایی در فروش بذر خواهد داشت. به طور مثال فرض کنید در هر بند از خیار یک خیار اضافه تر داشته باشیم این یک خیار در واحد سطح چند تن اختلاف نوتاژ به وجود می آورد، و یا در شرایطی که میزان آلودگی های گلخانه بالا می رود اگر واریتهوش ای مقاوم تر داشته باشیم چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ زیبایی و بازارپسندی میوه چقدر موثر است ؟ جواب به این سوال ها باعث می شود کشاورزان به دنبال بذر مرغوب و شرکت های توزیع کننده و تولیدکننده به دنبال شرکت فروش بذر با کیفیت مناسب باشند تا آن بذر بتواند به یک لیدر و پیشرو در بازار فروش تبدیل شود.

انتخاب بذر مرغوب

متاسفانه در سال های اخیر به واسطه واردات اشتباه، غیرحرفه ای و البته نگاه تجاری به بذرهای وارداتی مشکلات زیادی برای کشاورزان عزیز به وجود آمده که این موضوع اعتبار شرکت های متخصص محور فروش بذر را هم زیر سوال برده است.
با این وجود شرکت هایی هستند که با سال ها تجربه حرفه ای و نگاه تخصصی همچنان برای فروش بذر و انتخاب بذر خوب به راه سخت خود ادامه می دهند و با تمام مشکلات مواجه می شوند تا بتواند ذره ای به کشاورزان در جهت توسعه و عملکرد بالاتر محصول کمک کنند.
مثال دیگری که باید مطرح شود در رابطه با انتخاب بذر مرغوب جهت خرید و فروش بذر ، این است که گاهی اشخاص کارشناس با اطمینان فراوان بذری را در اختیار کشاورزان می گذارند ولی متاسفانه جواب مطلوبی را دریافت نمی کنند.

فروش انواع بذر

 

ویژگی های بذر خوب چیست؟

نخستین علامت مرغوبیت بذر از وزن هزار دانه، می باشد. همین طور باید کامل رسیده و مواد غذایی مورد نیاز را برای جنین همراهش باشد. سایر نشانه های بذر خوب را می شود از آزمایش های بعدی معلوم کرد. از دسته نشانه های مرغوبیت بذر ، قوه  نامیه و ویگور بذر است که عبارت است از درصد بذرهایی که جوانه زده و سبز می شود. قدرت نامیه و سرعت جوانه زنی بذر را می شود با شمردن درصد بذر های سبز شده در یک زمان مشخص مثل ۱۰ تا ۱۵ روز معین نمود. معین کردن قوه نامیه خیلی راحت است و با ابزاری مانند پارچه تر، کاغذ خشک کن و … تعداد مشخصی مثل ۱۰ یا ۱۰۰ عدد دانه را در دمای اتاق سبز کرده و درصد آن را مشخص می کند.

قوه نامیه بذر به چه عواملی بستگی دارد ؟

– سن بذر

ارتباط سن بذر با قوه نامیه به این شکل است که هر اندازه فاصله وقت برداشت تا کاشت همان بذر زیادتر باشد، حتما قوه نامیه بذر کمتر است. اما در صورتی که بذری در اوضاع آب و هوایی خوب تولید شود و به آفت و بیماری ها دچار نباشد و در اوضاع و احوال مناسب یعنی نگهداری شود این امکان وجود دارد که بر اساس گونه بذر، مدت زمانی از ۱ تا ۸ سال قوه نامیه خود را محارست نماید.

– خالص بودن بذر

بذر خوب و بذری است که پاکیزه بوده و مواد خارجی در آن وجود نداشته باشد . اصولا در کنار بذر مواد خارجی مانند کاه، شن، بذر علف های هرز و انواع بذر دیگر دیده می شود که این میزان نباید در فروش بذر بیشتر از میزان استاندارد باشد.

– خالص بودن ژنتیکی بذر

خیلی از سبزی ها به سهولت با گونه ها بی کیفیت و یا خودرو بارور می شوند و خواص و کیفیت خود را از دست می دهند.

– سالم بودن بذر

سلامتی و استحکام بذر از دیگر خصوصیات بذر با کیفیت هنگام فروش بذر است و الزامی است از بذرهای مستحکم و ضدعفونی شده جهت افشاندن بهره مند شد. رنگ، در صد رطوبت، بو و درخشندگی بذر از مشخصه های است که می توانیم با استفاده از آن ها بذر با کیفیت را مشخص کنیم.

موارد مهم در زمان خرید و فروش بذر خوب

پیشنهاد هاي مهم جهت خرید بذر مرغوب و با کیفیت عبارتند از :

۱- مشاهده شده است كه زمان بررسی مزرعه، اگر که علف هرز وجود داشته باشد ، با پيمانكار صحبت های لازم نمی شود و بیان مي كنند كه زمان برداشت، علف هاي هرز برداشت نمی شوند و يا به خاطر كنترل نهايي بذر های برداشت شده از طریق اداره بررسی و گواهي بذر به طور جدی برای پاك کردن آن ها اقدامی نمی شود كه اين کار به ضرر فرآیند توليد و فروش بذر است.

۲- بعد از صادر شدن گواهي مزرعه کار برداشت هم زیر نظر قرارگيرد تا با بهره گیری از وسایل و ماشين هاي غلط مانند كمباينهاي گندم بذر بی کیفیت فراهم نشود.

۳- بعد از خرمن كوبي و تأييد شدن بذر از سمت مركز كنترل و گواهي بذر، سریعا بذرها به انبارها فرستاده شوند و در اوضاع و احوال صحیحی جهت فروش بذر انبار شود.

۴- سعی کنید با به وجود آوردن انگيزه هاي مادي و اعمال جاذبه اقتصادي و آموزش پيمانكاران خشنودی و مهارت آنها جهت توليد و فروش بذر مهیا شود.

انواع بذر گل و گیاه

فروش انواع بذر

جهت فروش بذر دو مورد بسیار مهم وجود دارد ، یکی داده های اصلی و حقیقی فرد متخصصی که بذر را معرفی نموده است و مورد دیگر زراعت کنندگانی که آن بذر را به کار می برند . آیا به این فکر کرده اید که چطور متخصصان به این اتفاق نظر می رسند که بذری را به زارعان معرفی کنند ؟ آیا هر بذر این امکان را دارد که کارکرد اصلی و حقیقی خود را نشان دهد ؟ حتما آگاهی دارید که بذر ها در شرایط مکانی و جغرافیایی و حتی در رویارویی با مشکلات آب و هوایی و… کارکردهای متمایزی را نمایان می کنند ، و دومین دیدگاه به طرف کشاورزانی است که توجهی به بذر جدید ندارند و همه دقت آن ها به همان بذری است که مدت ها آن را استفاده کرده اند و علت این رخ داد احتیاجات تغذیه ای است که کشاورزان با دقت به سابقه گذشته از آن بهره مند می شوند.

و اما از کجا بذر خوب تهیه کنیم؟

این ممکن است سوال افراد بسیاری باشد که هنوز مبنع قابل اعتمادی برای خرید و فروش بذر پیدا نکرده اند اما ما میخواهیم خانواده بهرویش یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و مراکز فروش بذر در کشور را به شما پیشنهاد دهیم.
شرکت بهرویش با نام اصفهان بذر با ۳۵ سال سابقه درخشان در زمینه تجارت نهاده های کشاورزی به عنوان یکی از معتبرترین مراکز عمده فروش بذر در کشور فعالیت داشته است . بهرویش با شعار “توسعه کشاورزی حرفه ای” از سال ۱۳۸۸ در جهت خدمت رسانی به کشاورزان و تکمیل کادر فنی و گسترش فعالیت های خود با متد و روش های روز دنیا تاسیس شد. شرکت بهرویش تولید و تامین نهاده های کشاورزی از جمله فروش بذر و انواع کود شیمیایی را با بهترین کیفیت و ارائه خدمات فنی و مهندسی طبق اصول علمی روز دنیا و با در نظر گرفتن اصل مشتری مداری در همه زمینه ها با هدف افزایش عملکرد کشت در واحد سطح و تولید محصول سالم به کشاورزان ارائه می نماید. بدون شک بهرویش می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای تهیه و فروش بذر باشد.

 

1 دیدگاه در “فروش بذر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 1 =